Czy warto kupić samochód na gaz?

W dobie drastycznie wysokich cen ropy naftowej oraz benzyny, wielu kierowców zastanawia się nad kupnem samochodu z instalacją gazową. Jednak samochody na gaz mają różne opinie. Niektórzy je polecają, a inni wręcz przeciwnie. Jaka jest jednak prawda w tym temacie? Sprawdźmy to i przekonajmy się, czy samochód na LPG rzeczywiście jest dobrym pomysłem.

Samochody na gaz

Auta z wbudowaną instalacją LPG oczywiście nie działają jedynie na gazie. W praktyce jest to niemożliwe, aby pojazd spalał tylko ten surowiec. Nawet nowoczesne pojazdy na gaz rozpoczynają jazdę na benzynie. Dopiero w momencie, gdy silnik się nagrzeje i nabierze odpowiedniej temperatury, to dopiero wtedy załączany jest gaz i auto działa na tym surowcu.

Niskie koszty eksploatacji

Zastanawiając się nad kupnem samochodu na gaz wiele osób rozważa przede wszystkim to, czy taka inwestycja będzie lukratywna pod kątem oszczędności. Okazuje się, że jeśli chcemy kupić samochód na gaz z wbudowaną już instalacją, to jak najbardziej można odnieść korzyści z takiego rozwiązania. Szczególnie wtedy, gdy pokonujemy samochodem sporą ilość kilometrów. Przy mniejszych przebiegach rocznych opłacalność takiego rozwiązania będzie zdecydowanie niższa.

W obecnych czasach wysokie ceny benzyny i ropy naftowej sprawiają, że jazda samochodem na gazie wydaje się opłacalna. Jednak nie zapominajmy, że cena gazu również wzrosła. Dlatego o ile kupno samochodu z gotową instalacją LPG to dobry pomysł, o tyle montaż gazu do samochodu, który już posiadamy, niekoniecznie może być aż tak opłacalny. Szczególnie w autach, w których montaż całej nowej instalacji LPG nie jest łatwy i należy zastosować nowoczesne rozwiązania. Nieprawidłowy montaż gazu jest oczywiście niebezpieczny i grozi po prostu wybuchem. Do awarii gazu w samochodzie doszło ostatnio w pobliżu Lublina. Jak czytamy na portalu lublininfo.pl, właściciel samochodu nie zadbał o homologację.

Samochód na gaz – warto czy nie?

Podsumowując na pewno można powiedzieć, że zakup auta na gaz jest dobrą opcją w momencie, gdy instalacja LPG jest już zamontowana w samochodzie. Samodzielny montaż nie zawsze jest opłacalny. Co więcej, największe korzyści z instalacji LPG w samochodzie odczują kierowcy, którzy każdego tygodnia przemierzają setki kilometrów. W takim przypadku oszczędności w ich przypadku mogą być naprawdę wysokie. Czy zatem warto kupić auto na gaz? I tak, i nie – wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji, a także tego, jak na co dzień użytkujemy samochód.