Najstarsze marki samochodów

Rolls-Royce

Rolls Royce został założony w 1906 roku przez Henry’ego Royce’a, odnoszącego sukcesy inżyniera, i Charlesa Rollsa, właściciela pierwszych salonów samochodowych w Wielkiej Brytanii.  I tak narodził się wielki sojusz. Rolls-Royce odniósł wczesny sukces dzięki modelowi Silver Ghost, który po pobiciu kilku rekordów otrzymał nagrodę „World’s Best Car”. Silver Ghost pokonał trasę z Londynu do Glasgow 27 razy, pokonując kolejno niewiarygodne 14 371 mil i bijąc rekord najdłuższej podróży non-stop niezawodnym i komfortowym samochodem. Rolls-Royce, należący obecnie do BMW, pozostaje jednym z najbardziej cenionych producentów samochodów na świecie.

Ford

Ford swój pierwszy pojazd stworzył w 1886 roku i był napędzany skromnym, czterokonnym silnikiem. Dopiero w 1903 roku powstała firma Ford Company. Pomimo tego, że jest jednym z najstarszych producentów samochodów na świecie, tym, co uczyniło Forda tak sławnym, były jego rewolucyjne postępy w zakresie linii montażowej i produkcji masowej. Ten styl produkcji oznaczał, że samochody mogły być produkowane taniej i sprzedawane taniej, dając setkom tysięcy Amerykanów szansę na posiadanie samochodu po raz pierwszy. Produkcja Modelu T dała wolność wielu Amerykanom, którzy wcześniej nie mogli sobie pozwolić na podróżowanie i zrewolucjonizowała nie tylko sposób produkcji samochodów, ale także ich znaczenie w społeczeństwie. Jeśli masz ochotę zobaczyć jedne z najstarszych modeli samochodów na własne oczy, to polecamy odwiedzenie Muzeum motoryzacji w Gdyni. 

Fiat

Fiat został założony w 1899 roku. To wciąż najważniejsza włoska marka samochodowa, znana w całej Europie. Pod koniec 1910 roku Giovanni Agnelli, ówczesny dyrektor zarządzający, odwiedził fabrykę Henry’ego Forda i był pod takim wrażeniem linii produkcyjnej, że po powrocie do Włoch zastosował ten sam system w Fiacie. Ten nowy sposób produkcji samochodów we Włoszech doprowadził do powstania fabryki Lingotto, która słynie z tego, że na jej dachu znajduje się ogromny owalny tor testowy.

Vauxhall

Vauxhall został pierwotnie założony w 1857 roku przez szkockiego inżyniera Alexandra Wilsona w Vauxhall w Londynie. W tym czasie Vauxhall był producentem silników żeglarskich, po czym w 1894 roku, kiedy Wilson opuścił firmę, zwrócił się ku produkcji silników benzynowych. Pierwszy samochód Vauxhall został wyprodukowany w 1903 roku i kosztował imponujące 150 euro. Ten pierwszy samochód motorowy, znany również jako 6HP, był jednocylindrową maszyną z tylko dwoma biegami do przodu i bez biegu wstecznego. Choć dziś kosztuje nieco ponad 150 euro, Vauxhall pozostaje popularnym wyborem dla tysięcy entuzjastów.

Peugeot

Został założony w 1803 roku przez Jean Pierre i Jean Frédéric Peugeot i tym samym jest najstarszą marką samochodową na świecie. Będąc początkowo rodzinnym młynem, Peugeot produkował piły, taśmy stalowe i sprężyny do zegarków, by w 1830 r. zająć się rowerami, a w 1882 r. samochodami.  Pierwszy samochód pod marką Peugeot został zaprezentowany na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1889 roku. Ten napędzany parą trójkołowy pojazd zasłynął nie tylko z tego, że był tak popularny na wystawie, ale także z tego, że w 1893 roku był pierwszym samochodem, który jeździł po Włoszech. Chwila, francuski samochód był pierwszym autem, które jeździło po włoskich drogach? Tak, to prawda. Gaetano Rossi, bogaty przemysłowiec włókienniczy, zamówił samochód we Francji w 1892 roku, a w następnym roku został on dostarczony do jego domu w północnych Włoszech. Peugeot przeszedł długą drogę i nadal rozwija się w wielkim stylu.